Ako vybrať prípravok na opaľovanie?

Prípravky na opaľovanie majú jedinú úlohu, a to ochrániť pokožku pred nepriaznivými vplyvmi ultrafialového žiarenia. To sú nielen spáleniny kože, ale aj pigmentové škvrny, vrásky, alebo v dlhodobom horizonte dokonca aj zhubné ochorenia kože. Dobre vybraný opaľovací prípravok minimalizuje negatívne vplyvy slnečného žiarenia, pokožku vyživí a zanechá ju vláčnu.

Prípravky na opaľovanie majú jedinú úlohu, a to ochrániť pokožku pred nepriaznivými vplyvmi ultrafialového žiarenia. To sú nielen spáleniny kože, ale aj pigmentové škvrny, vrásky, alebo v dlhodobom horizonte dokonca aj zhubné ochorenia kože. Dobre vybraný opaľovací prípravok minimalizuje negatívne vplyvy slnečného žiarenia, pokožku vyživí a zanechá ju vláčnu.

Doba čítania 12 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Prípravky na opaľovanie a na čo sa zamerať

Typ pleti

Prípravky na opaľovanie vyberajte vždy s prihliadnutím na typ vašej pleti. Či už sa jedná o krém na opaľovanie na tvár alebo o prípravok na telo. Vašu pleť nesmie zbytočne dráždiť.

  • Mastná a s ňou často spojená problematická pleť potrebuje opaľovací prípravok, ktorý nebude pokožku zaťažovať prebytočnou mastnotou. Tá by upchávala póry a spôsobila vznik akné. Ideálnou voľbou sú prípravky na báze gélu.

  • Naopak suchá pokožka má mazu nedostatok a potrebuje poriadne vyživiť a hydratovať. Na to sú ideálnou voľbou opaľovacie oleje, maslá alebo krémy s hydratačným účinkom.

  • Citlivá pleť má slabšiu prirodzenú ochranu, kvôli tomu ju ľahko podráždi slnečné žiarenie aj nevhodná kozmetika. A preto vyberajte opaľovacie prípravky, ktoré sú určené pre citlivú pleť a neobsahujú dráždivé látky.

  • Pre normálnu pleť vyberajte opaľovací prípravok podľa ročného obdobia. V zime zvoľte hutnejší krém, ktorý pleť ochráni aj pred mrazom, a v lete ľahší hydratačný variant.

  • Zmiešaná pleť je rozdelená do 2 zón. Jedná sa buď o kombináciu mastnej a suchej pleti, alebo je mastný len stred a zvyšná časť tváre je normálna. Preto zvoľte prípravok vhodný pre zmiešanú pleť, ktorý je akýmsi kompromisom pre starostlivosť o oba typy.

  • Pre alergickú pleť sa hodia dermokozmetické prípravky, ktoré sú hypoalergénne. Ich účinky a zdravotná nezávadnosť je často potvrdená aj nákladnými klinickými štúdiami, podobne ako je to u liekov.

Určenie

Vedľa typu pleti si uvedomte, pre koho opaľovací prípravok kupujete. Obzvlášť opatrní buďte, ak kupujete krém na opaľovanie pre deti. Detská koža je oveľa citlivejšia a ľahko sa spáli. A práve spáleniny v detskom veku zvyšujú pravdepodobnosť neskoršieho vzniku rakoviny kože. Detské opaľovacie prípravky by mali mať vysoký ochranný faktor SPF 50 aj viac a tiež šetrnejšie zloženie ako bežné prípravky. Nesmú obsahovať alergény a endokrinné disruptory alebo hormonálne aktívne látky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť vývoj hormonálneho systému u detí.

V niektorých prípravkoch pre dospelých sa bohužiaľ tieto látky nachádzajú. Pokiaľ kúpite opaľovací prípravok pre deti, môže ho bez obáv používať celá rodina. Vyššiu ochranu potrebuje aj koža seniorov, pretože je vplyvom veku oveľa tenšia a obsahuje menej vody, vďaka čomu sa ľahšie poškodí. Pre seniorov sú vhodným variantom prípravky s vysokým ochranným faktorom a hydratačnými účinkami.

Objem balenia

Pri výbere veľkosti opaľovacieho prípravku zvážte, ako často budete prípravok používať. Pokiaľ vyrážate na 2 týždne k moru, vyplatí sa vám investícia do veľkého ekonomického balenia s objemom 500 ml, ale v prípade, že len občas počas leta pôjdete po práci na priehradu, uspokojíte sa s menším balením o veľkosti okolo 150 ml.

Typy

  • Krém na opaľovanie – má hutnú konzistenciu a horšie sa rozotiera. Na druhú stranu po dobrom rozotretí väčšinou dobre odoláva vode.

  • Maslo na opaľovanie – obsahuje menej vody ako krém. Vďaka tomu má hutnejšiu konzistenciu a nájdete v ňom viac výživných látok. Po nanášaní masla je nutné chvíľu počkať, kým sa vstrebe.

  • Olej na opaľovanie – dobre sa rozotiera, stará sa o pokožku a zanecháva ju lesklú, ale nikdy sa do kože úplne nevstrebe. Môže tak spôsobiť mastné stopy na oblečení. Pre pohodlnú aplikáciu vyberajte olej na opaľovanie v spreji.

  • Sprej na opaľovanie – prípravky v spreji sa ľahko aplikujú aj rozotierajú. Ale pri odporúčanom použití sa väčšinou časť obsahu rozptýli do okolia. Prípravok sa vďaka týmto únikom spotrebuje rýchlejšie, než sa na prvý pohľad zdá.

  • Mlieko na opaľovanie – je ľahším, tekutejším variantom opaľovacieho krému. Ľahšie sa rozotiera a rýchlejšie sa vstrebáva do kože.

  • Gél na opaľovanie – je vhodnou voľbou pre ľudí s mastnou a problematickou pokožkou. Nezanecháva na koži mastný film, neupcháva póry, ale aj tak kožu efektívne chráni pred UV žiarením.

  • Voda na opaľovanie – je vhodná na osvieženie a zintenzívnenie opálenia. Chladí, je vhodná do solária, ale väčšinou nechráni pred UV žiarením.

  • Pena na opaľovanie – príjemná konzistencia, ľahko sa rozotiera a rýchlo sa vstrebáva do kože.

  • Fluid – má podobnú štruktúru ako kožný maz, ktorý sa prirodzene vyskytuje na pokožke, a preto sa pri jeho použití nevytvorí na koži ochranná vrstva, ale prípravok sa plne vstrebe.

Krém na opaľovanie po vstrebaní lepšie odoláva vode

Špeciálne druhy opaľovacích prípravkov

Vodeodolné

Vodeodolné prípravky sa hodia, ak sa chystáte k moru alebo za vodnými športmi , pretože sa nezmyjú hneď po prvom kontakte s vodou. Po dlhšom pobyte vo vode alebo po utieraní uterákom náter vždy radšej zopakujte.

Prírodné

Prírodné opaľovacie prípravky pracujú na báze mechanickej ochrany pomocou minerálnych filtrov. Tie na pokožke vytvoria film, ktorý odráža UV žiarenie. K najčastejším minerálnym látkam patrí oxid titaničitý a zinočnatý.

Do solária

Opaľovacie prípravky do solária predstavujú zvláštnu kategóriu, a preto ich nemožno zamieňať s klasickými opaľovacími krémami. Prípravky do solárií nechránia pred UV žiarením, ale zrýchľujú zhnednutie kože, podporujú produkciu pigmentu a hydratujú. Ak by ste použili klasický opaľovací prípravok v soláriu, neopálite sa. A naopak s prípravkom určeným pre solária sa na slnku spálite.

Na tvár

Opaľovacie prípravky na tvár sú väčšinou v menšom balení a delia sa podľa typu pleti, a preto berte ohľad na jej potreby rovnako ako u iných prípravkov na tvár. Vyrábajú sa aj v tónovaných variantoch a potom môžu nahradiť aj ľahší make-up.

Aký krém na opaľovanie podľa faktora

SPF

SPF je skratka anglického termínu sun protection factor, čo v preklade znamená ochranný slnečný faktor. Údaj predstavuje, koľkokrát opaľovací prípravok zvýši dobu prirodzenej ochrany kože. Opaľovací krém s faktorom SPF 20 hovorí, že koža zostane chránená 20× dlhšie, než bez natretia.

Obľúbené faktory sú napr.:

UV žiarenie

SPF chráni proti UV žiareniu alebo ultrafialovému žiareniu, ktoré sa delia na 2 typy - UVA a UVB.

UVA žiarenie predstavuje 99 % slnečného žiarenia. Zvyšné 1 % patrí UVB žiareniu, ktoré spôsobuje opálenie (zhnednutie) aj spálenie kože, a preto opaľovacie prípravky chránia predovšetkým proti UVB žiareniu.

Ale UVA je rovnako, ak nie viac, nebezpečné, pretože preniká do hlbších vrstiev kože, ktoré poškodzuje. Spôsobuje tak starnutie kože, vznik vrások aj pigmentových škvŕn, a preto si pri opaľovacom prípravku ustrážte, že obsahuje UVB aj UVA ochranu.

Rady na záver

Obstaranie správneho opaľovacieho prípravku je prvým krokom k správnemu opaľovaniu. Druhý krok spočíva v správnom použití:

  • Natierajte sa s predstihom, ideálne 30 minút predtým, než pôjdete von na slnko.

  • Nič nevynechajte. Často sa zabúda na pery, uši, chrbty rúk, krk a priehlavky.

  • Použite dostatočné množstvo prípravku. Na natretie tela priemerného dospelého človeka je potrebných približne 6 čajových lyžičiek.

  • Náter opakujte po kúpaní, utieraní uterákom aj počas športu, kedy sa veľmi potíte.

  • Pri pobyte na priamom slnku si chráňte aj oči a hlavu pomocou slnečných okuliarov a čiapky.

  • Na slnko radšej nechoďte od 11. do 15. hodiny, kedy je žiarenie najsilnejšie.

    Opaľovacia kozmetika z lekární je všeobecne drahšia ako tá, ktorú zoženiete v drogériách, ale žiadny výskum zatiaľ nepreukázal, že by opaľovacie prípravky z lekární boli účinnejšie. Kvalita drahších opaľovacích prípravkov je často nebezpečne preceňovaná. Deklarovaný SPF faktor je rovnaký pri lacnejšom opaľovacom kréme rovnako ako pri drahšom variante a na pokrytie celého tela potrebujete to isté množstvo.

Predtým, než začnete vyberať vhodný ochranný faktor alebo SPF, mali by ste mať predstavu, koľko minút vydržíte na slnku bez začervenania kože. Čo si môžete prakticky vyskúšať alebo sa riadiť orientačnými údajmi podľa toho, aký ste fototyp. Fototypy sa delia podľa množstva pigmentu, farby očí a vlasov do 4 základných typov. Líšia sa citlivosťou na slnečné žiarenie. Každý fototyp má po určitú dobu prirodzenú ochranu kože proti slnečnému žiareniu. Po uplynutí doby vlastnej ochrany začínajú slnečné lúče kožu poškodzovať, spôsobujú spáleniny, starnutie kože a zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože.

Aký ste fototyp?

  • Zástupca fototypu I má veľmi svetlú pleť, modré, šedé či zelené oči, pehy, ryšavé alebo blond vlasy. Pri pobyte na priamom slnku sa počas 10 minút spáli, jeho koža sčervenie a nikdy veľmi nezhnedne. Pri pobyte na slnku potrebujú najvyššiu možnú ochranu SPF 50+.

  • Ľudia z fototypu II majú modré, šedé alebo zelené oči, svetlo hnedé, až blond vlasy. Pri pobyte na slnku sa spália približne po 20 minútach a hnednú veľmi pomaly. Ideálnou ochranou je pre nich vysoký faktor 20 až 40.

  • Typický zástupca fototypu III sa dobre opaľuje, málokedy sa spáli, má hnedé vlasy, oči môžu byť tiež hnedé, poprípade šedé. Na slnku môže stráviť 35 minút bez toho, aby sa spálil, a vhodnú ochranu predstavuje faktor 10 až 20.

  • K fototypu IV patria všetci s hnedými či čiernymi vlasmi a tmavšou pleťou. Na slnku sa môžu zdržiavať bez poškodenia kože až 45 minút a pri dlhšom pobyte si vystačia s ochranným faktorom 5 až 20.

    Ďalej sa môžete stretnúť aj s fototypmi 5 a 6.

    Fototyp V zahŕňa ľudí s tmavou kožou, čiernymi vlasmi a hnedými očami. Ich koža bez ujmy znesie až 60 minút bez ochrany. Typický predstaviteľ fototypu VI má veľmi tmavú kožu, hnedé oči a čierne vlasy. Na slnku vydrží bez problémov až 90 minút.

    Na základe doby prirodzenej ochrany vašej kože a doby, ktorú chcete stráviť vonku na slnku, je možné orientačne spočítať výšku faktora, akú potrebujete. Pokiaľ viete, že na slnku môžete byť bez spálenia 15 minút, a plánujete, že napríklad pri bazéne strávite 3 hodiny alebo 180 minút, potom výšku SPF spočítate nasledovne: 180 (doba pobytu na slnku) / 15 (doba prirodzenej ochrany) = SPF 12 a vyššie.

Prípravky na opaľovanie sa dajú kúpiť v drogériách, väčších parfumériách aj v lekárňach, ale radšej si nerobte veľké zásoby na roky dopredu. Prípravky na opaľovanie musíte spotrebovať do uplynutia dátumu expirácie. Staršia kozmetika už nemá deklarované vlastnosti a navyše vám môže spôsobiť kožné problémy. Pri zatvorených kozmetických prípravkoch pravidelne kontrolujte maximálnu dobu spotreby, ktorá sa nachádza na každom obale. Po otvorení sledujte údaj v ikonke „kelímku“. Číslo udáva, koľko mesiacov po otvorení prípravok vydrží. Po uplynutí tejto doby prípravok stráca účinky.

Pobyt na slnku, kúpanie v slanej či chlórovanej vode kožu vysušuje a dráždi, a preto potrebuje extra starostlivosť v podobe hydratačného poopaľovacieho prípravku, ktorý obsahuje okrem hydratačných zložiek ešte upokojujúce látky, ako sú panthenol či výťažky z aloe vera.

Ak je vaša koža začervenaná, je to prvá známka spálenia a dlhší pobyt na slnku by celkový stav ešte zhoršil, a preto si spálené miesta dobre chráňte. Ideálne by ste sa nasledujúcich niekoľko hodín až dní, v závislosti od rozsahu a závažnosti spálenín, nemali na slnku objavovať vôbec. Pokiaľ to z nejakého dôvodu nejde, postihnuté miesta aspoň zakryte nepriesvitnou látkou, a to aj pri kúpaní.

Následná starostlivosť o spáleniny zo slnka závisí od závažnosti poškodenia kože.

U ľahko začervenanej kože na malej ploche stačí, keď kožu umyjete studenou vodou a natriete prípravkom po opaľovaní s obsahom výťažkov z aloe vera alebo panthenolu, ktorý pokožku upokojí. Ľahké spáleniny väčšinou do druhého dňa samé zmiznú.

V prípade, že je koža veľmi začervenaná a bolestivá na dotyk, alebo sa na nej dokonca objavia pľuzgiere, bude regenerácia trvať dlhšie. Popáleniny začnú svrbieť a páliť približne po 6 hodinách, po 24 hodinách problémy kulminujú. Koža potrebuje ochladiť. Plošné ochladenie ponúka studená sprcha. Na lokálne chladenie môžete použiť navlhčenú látku v studenej vode, ľad zabalený v uteráku. Na podráždenú kožu nepoužívajte žiadne parfumované telové mlieka, krémy a v prípade tváre ani make-up a iné líčidlá. Chemické látky v kozmetike by mohli kožu ešte viac podráždiť. Pokiaľ sa objavia pľuzgiere, neprepichujte ich, do rany by sa potom ľahko dostala infekcia.

U najhorších spálenín sa môžu objaviť okrem poškodenia kože aj bolesti hlavy, zimnica, horúčka a nevoľnosť. Telo je prehriate a dehydrované a potrebuje doplniť tekutiny, najlepšie pomocou čistej vody, vlažného bylinkového čaju alebo špeciálnych rehydratačných nápojov, ktoré zoženiete v lekárni. Oddýchnite si v chladnej vetranej miestnosti. Nič nepokazíte ani vlažnými obkladmi čela. Pokiaľ by sa stav ani po niekoľkých hodinách nezlepšil, alebo naopak ešte zhoršil, vyhľadajte lekársku pomoc.